آموزش DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol مکانیزمی استاندارد است که جهت کاهش پیچیدگی مدیریت آدرس دهی در شبکه طراحی شده است.در بیان خیلی ساده از DHCP میتوان گفت،کلیه کلاینتها جهت ورود به شبکه نیازمند IP هستند.DHCP در بر دارنده مجموعه ای IP است که آنها را جهت ارائه دادن به کلاینتهای شبکه مدیریت و نگهداری میکند.مسئولیتهایی مانند اینکه کلیه سیستم ها در بدو ورود به شبکه و ارائه درخواست بتوانند سریع و بدون تاخیر IP دریافت، در شبکه دو سیستم دارای IP یکسان نباشند،سیستم هایی که مدتهاست خاموش و بلا استفاده اند IP خود را در شبکه مشغول نگه نداشته باشد،مدیریت IP هابر اساس کارتشبکه های موجود در شبکه باشد یا بر اساس موارد دیگر و …. از مسئولیتهای این سرویس مهم می باشد.

این سرویس به همراه سرویس DNS از جمله سرویس های مهم در شبکه محسوب میشوند که دوشادوش همدیگر سبب ایجاد نظم موجود در شبکه از نظر آدرس دهی میشوند.با توجه به نقش مهم و لازم سرویس DHCP در شبکه ، آپشن های بسیار زیادی جهت بحث در مورد آن وجود دارد اما تحت یک سری مقالات تصمیم به پیاده سازی سرویس DHCP در ویندوز سرور 2008 دارم.در قسمت اول از این مجموعه مقالات ،مفاهیمی را که جهت نصب و راه اندازی این سرویس با آنها درگیر میشویم را معرفی میکنم.

DHCP Options

همانطور که هر سرویسی دایره لغات مخصوص به خود را دارد،جهت کار کردن با سرویس DHCP نیز باید با برخی مفاهیم آشنایی داشته باشیم.در ادامه برخی از این مفاهیم و اصطلاحات ارائه شده است:

Scope

Scope در لغت به معنای دامنه و محدوده است.سرویس DHCP جهت مدیریت بهتر IP آدرس ها آنها را تحت Scope نگهداری میکند.در واقع Scope گروهی از IP آدرس ها میباشد که در Subnetی که سرویس DHCP قرار دارد تعریف میشوند.اینکه Scope از چه رنج IP شروع و تا چه رنج IP ادامه داشته باشد را مدیر شبکه یا مدیر سرویس DHCP تعریف میکند.هر Scope بعد از آنکه تعریف شده برای آن نامی تحت عنوان Scope Name تعریف خواهد شد.

کنترل گوشی دیگران از راه دور با نرم افزار اسپای 24 با کامپیوتر یا لپ تاپ
بخوانید:

شما به عنوان مدیر شبکه قبل از نصب سرویس DHCP درون شبکه خود،باید بدانید که در شبکه چه تعداد کلاینت و دستگاههای مختلف که نیاز به گرفتن IP دارند، وجود دارد و DHCP در این شبکه مسئولیت آدرس دهی به چه تعداد کلاینت را دارد.با مشخص شدن تعداد کلاینتها نیز تعداد IP آدرس هایی که باید موجود باشد مشخص میشود و در ادامه شما خواهید دانست که چه تعداد Scope و هر Scope با چه تعداد IP خواهید داشت. ( پیشنهاد میشود قبل از نصب این سرویس در شبکه این اطلاعات جمع آوری شود تا شما بدانید که به چه طریق باید طراحی خود را انجام دهید ).

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشت این است که در شبکه به ازای هر کارت شبکه میتوان یک Scope تعریف کرد.پس بررسی کنید که چه تعداد کارت شبکه خواهید داشت و سپس Scope مربوط به هر کارت شبکه را مشخص کنید.به عنوان مثال ممکن است بخواهید Scope مربوط به کارت شبکه X را از 192.168.1.50 تا 192.168.1.150 تعریف کنید.از اینرو کلیه کلاینتهایی که از طریق این کارت شبکه وارد میشوند،به محض ورود یک IP در این رنج Scope به آنها اختصاص داده خواهد شد.

Server Options

بعد از نصب Role مربوط به DHCP Server در ویندوز سرور 2008 ، ( که با وارد کردن dhcpmgmt.msc در Run میتوانید وارد کنسول مدیریتی آن شوید) در کنسول مدیریتی آن ،گزینه ای تحت عنوان Server Option مشاهده خواهید کرد.تنظیماتی که در این قسمت تعریف میشود،به روی کلیه Scope هاوکلاینتهای DHCP سروربه صورت پیش فرض، اعمال میشود.تنظیمات اعمال شده در این قسمت بر کلیه تنظیمات دیگر قسمتها Override میکندو اولویت دارد.

نحوه ی آنفالو کردن خودکار کاربران در اینستاگرام
بخوانید:

Scope Options

اما همانطور که از اسم برمی آید،بعد از تعریف هر Scope ،یک Scope Option ایجاد میشود که در بر دارنده تنظیمات مربوط به همانScope میباشد.در صورتی که تنظیمی در Scope Option اعمال نشده باشد، آن Scope از تنظیمات Server Option تبعیت خواهد کرد.تنظیمات اعمال شده در این قسمت بر کلیه تنظیمات مربوط به Class Option و Reservation نیز Override میکند.

آموزش DHCP Class Option

زمانی که در پنجره مربوط به تنظیمات Server Option،Scope Option و یا Reservation Option هستید،میتوانید در تب Advanced تنظیمات مربوط به کلاینتهای مخصوص به هر Vendor Class یا User Class را انجام دهید.اصطلاحا به این تنظیمات Class Option میگویند.

آموزش DHCP Reservation

بعد از ایجاد هر Scope ، در زیر گزینه های آن Scope میتوانید گزینه Reservation را مشاهده کنید.با توجه به کلمه Reservation کاربرد آن در زندگی اجتماعی ما ،عملکرد آن در DHCP سرور چیز متفاوتی از آن کاربرد نمی باشد.در DHCP سرور زمانی که میخواهیم برخی کلاینتها دارای یک IP ثابت باشند، میتوانید از این Option استفاده کنید.به صورت کلی هر کلاینت در هر درخواست IP از DHCP Server یک IP داینامیک دریافت میکند.

حال اگر بخواهید برخی از کلاینتهای بخصوصتان مثل ( مدیر یا معاونین سازمان یا شرکت ( در هر بار لاگین به شبکه یک IP ثابت از DHCP Server دریافت کنند،میتوانید با استفاده از Reservation آن IP را برای آن کلاینت خاص Reserve کنید.بدین صورت آن کلاینت در هر بار لاگین دارای یک Static IP خواهند بود.( برای Reserve کردن یک IP به یک کلاینت خاص،لازم است MAC Address سیستم آن کلاینت را نیز داشته باشید.

تنها تنظیماتی که در سیستم کلاینت اعمال می شود می تواند به تنظیمات Reservation ، Override کند.

آموزش DHCP Exclusion Range

همیشه در شبکه باید برای برخی دستگاههایی که میخواهند دارای Static IP باشند،مجموعه ای IP در نظر گرفت تا در صورت اضافه شدن این دستگاهها به شبکه،شما به عنوان مسئول دچار مشکل نشوید.خوب برای دستگاههایی که نیاز به IP های Static دارند شرکت مایکروسافتExclusion Range رو در نظر گرفته است.هنگام طراحی Scope شما یک رنج IP را تحت عنوان Exclusion Range جدا میکنید ودر زمان مورد نیاز در صورت اضافه شدن دستگاههای جدید به شبکه که نیازمند IP های استاتیک هستند،میتوانید از این رنج IP استفاده کنید.

آموزش بازکردن قفل فایل های PDF
بخوانید:

آموزش DHCP Lease Duration

Lease در لغت به معنای اجاره دادن است.DHCP Server کلیه IP هایی Dynamicی که به کلاینتها اصطلاحا Assign کرده است را قرض میدهد.جهت مدیریت این IP های قرض داده شده از Lease Duration استفاده میکند.در واقع Lease Duration مدت زمانی را که کلاینتها میتوانند IP را در اختیارداشته باشند، مشخص میکند. یکی از وظایف DHCP Server این است که مرتب Lease Duration را چک کند و در صورت اتمام این مدت زمان ، بررسی کند که این کلاینت همچنان تمایل به استفاده از این IP دارد یا خیر، و در صورتی که کلاینت دیگر از آن IP استفاده نکند ، آن IP را از کلاینت پس میگیرد .این مدت زمان به صورت پیش فرض 8 روز است.با توجه به اینکه دو سرویس DHCP و DNS با هم و در کنار همدیگر فعالیت میکنند، DHCP جهت انجام بیشتر مسئولیتهای خود از DNS کمک میگیرد.

از جمله دیگر مواردی که در هنگام نصب سرویس DHCP باید اطلاعات مربوط به آنها وارد شود سرویس های DNS و WINS و IP مربوط به Gateway است.همچنین بهتر است با مفاهیم مربوط به Split-DHCP آشنا باشید.دوست عزیز جناب آقای شمس آبادی در مقاله آموزش راه اندازی Split-DHCP یا قانون 80/20 در DHCP به خوبی به معرفی این مفاهیم پرداخته اند.

دانلود برنامه پیام رسان سیگنال (Signal Android/Win/Mac/Linux)

مفاهیمی که در بالا به خدمت شما دوستان بیان گردید،خلاصه ای از مفاهیمی بود که جهت نصب سرویس DHCP باید با آنها آشنا باشیم .در مقالات بعدی چگونگی نصب و راه اندازی این سرویس به خدمت شما دوستان ارائه خواهد گردید. SPY24