آشنایی با انواع حملات تغییر مسیرهای نامعتبر با توجه به اینکه حملات تغییر مسیرهای نامعتبر یا همان Invalidated Redirects And Forwards، ازنظر سازمان OWASP به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین حملات در امنیت سایت شناخته می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا با موضوع این حملات و انواع گوناگون آن آشنا شویم.

در فضای کنونی اینترنت که غالباً کاربران عادی و غیرمتخصص، مخاطب آن هستند و کمتر به تغییر مسیرهای توجه می‌کنند و این امر باعث شده است تا هکرها با استفاده از این نقطه‌ضعف کاربران، مشکلات امنیتی جدی را به وجود آورند.

درصورتی‌که کاربری وارد وب‌سایت شود که ازلحاظ امنیتی، نتواند اعتبارسنجی‌های لازم را برای تغییر مسیرهای مناسب انجام دهد،

هکر می‌تواند قربانیان را به وب‌سایت‌های مخرب هدایت کرده و یا حتی آسیب‌های جدی را به کاربران وارد نماید.

در حالت کلی می‌توان بیان کرد که حملات تغییر مسیرهای نامعتبر، با اجازه دادن به داده‌های نامطمئن از یک URL، برای تصمیم‌گیری صفحه مقصد کاربر ایجاد می‌شوند.

حملات تغییر مسیرهای نامعتبر در ترکیب با حملات مهندسی اجتماعی برای اهداف خطرناک و مخربی مانند فریب دادن کاربران برای دانلود نرم‌افزارهای مخرب، هدایت به سایت‌های فیشینگ و یا Forward کاربران برای دسترسی به صفحات غیرمجاز استفاده می‌گردد.

ازآنجایی‌که URL های مخرب، نام سایت اصلی را در URL خود، دارند؛ می‌توانند اعتماد کاربران را به دست آورند و سپس عملیات مخرب خود را انجام دهند.

هکرها

انواع حملات تغییر مسیرهای نامعتبر یا Redirect در برنامه‌های

حملات تغییر مسیر های نامعتبر

یک مثال آموزشی از حملات تغییر مسیر

در اینجا یک مثال آموزشی برای نشان دادن چگونگی استفاده از این حملات را بیان خواهیم نمود. فرض کنید یک وب‌سایت نیازمند کلیک و یا Login کردن کاربر، برای انتقال و هدایت کاربر به صفحه داخلی در همان وب‌سایت یا سایت‌های خارجی دیگر باشد. برای درک بهتر موضوع آدرس زیر را در نظر بگیرید.

آموزش حمله بروت فورس برای سرویس FTP
بخوانید:

در آدرس بالا نگرانی اصلی با این تغییر مسیر این است که از یک پارامتر url برای تصمیم‌گیری مقصد استفاده‌شده است. در تغییر مسیر آدرس بالا ممکن است خطری وجود نداشته باشد، ولی هکر می‌تواند به‌راحتی با استفاده از ویژگی تغییر مسیر در صفحات وب، برای ارسال یک لینک دیگر استفاده نماید. برای مثال، هکر می‌تواند آدرس بالا را با ویژگی تغییر مسیر، به‌صورت زیر در جهت منافع خود Redirect نماید.

در چندین سال اخیر وب‌سایت‌های معروفی همچون AOL، Google و eBay مورد حملات تغییر مسیرهای نامعتبر شده‌اند؛ که باعث خسارات فراوانی به این شرکت‌ها گردیده است.

تشخیص حملات تغییر مسیر

تشخیص و پیشگیری از حملات تغییر مسیر

با توجه به نوشتار و مقالاتی که سازمان OWASP منتشر نموده است، تشخیص این نوع حملات نسبتاً آسان خواهد بود. برای تشخیص این نوع حملات نیاز است تا هر کدی که از هدایت یا Forwarding استفاده می‌کند را بررسی کنیم. یک جست‌وجوی ساده از فایل‌های کلی دایرکتوری وب‌سایت، برای پیدا کردن کدهایی که کاربر را تغییر مسیر یا هدایت می‌کنند، می‌تواند تمام آسیب‌پذیری‌های احتمالی را نشان دهد. برایم مثال، یک وب‌سایت که از کد نویسی PHP برای طراحی وب‌سایت استفاده می‌کند، از تابع Header جهت هدایت استفاده می‌نماید.

یک روش آسان دیگر که توسط طراحان استقبالی بیشتر از آن می‌شود، این است که وبمستران با استفاده از خدمات آنلاین دیگر وب‌سایت‌ها که تشخیص مسیریابی و آنالیز سایت را انجام می‌دهند، می‌توانند تغییر مسیرهایی که مربوط به کدهای ۳۰۰ و ۳۰۷ پروتکل HTTP است را تشخیص دهند. برای مثال سایت gtmetrix آنالیز کاملی از وب‌سایت را برای وبمستران فراهم می‌آورد و یکی از خدمات این سایت، مشخص نمودن تغییر مسیرها در وب‌سایت است.

کودکان و برنامه‌های موبایل(Mobile Application)
بخوانید:

درهرصورت اگر یک پارامتر تغییر مسیری را ایجاد نماید، باید حتماً موردبررسی قرار گیرد. سازمان OWASP برای جلوگیری از تغییر مسیرها و هدایت‌ها، سه مرحله ساده را بیان نموده است که در زیر بیان‌شده‌اند.

 • از تغییر مسیرها (Redirect) و هدایت‌ها (Forwarding) اجتناب کنید.
 • از ورودی کاربر برای تعیین مقصد استفاده نکنید.
 • اگر از پارامترهای مقصد نمی‌توان اجتناب کرد، حتماً بررسی شود که مقادیر ارائه‌شده برای کاربر، مجاز و معتبر باشد.

گاهی ممکن است به‌طور کامل نتوان از تغییر مسیرها و هدایت‌ها اجتناب کرد، بنابراین باید توجه داشت که مقادیر ارائه‌شده حتماً مجاز و معتبر باشند. روش‌های گوناگونی برای جلوگیری استفاده از داده‌های نامعتبر وجود دارد که در زیر بیان‌شده‌اند.

 • ایجاد یک لیست سفید یا Whitelist از صفحات مجاز وب‌سایت یا سایت‌های خارجی (توجه داشته باشید که نباید از لیست‌های سیاه استفاده نمود.)
 • فقط اجازه تغییر مسیر یا هدایت در شرایط مناسب و خاص داده شود.
 • از فرهنگ لغت یا دیکشنری برای نشان دادن مقادیر به صفحات یا سایت‌های معتبر استفاده کنید (به‌عنوان‌مثال، بجای استفاده از عبارت Home از Home.php استفاده نمایید.)
 • تغییر مسیرهای که مورداستفاده قرار نمی‌گیرند را غیرفعال نمایید.
 • هکرها
 • تمامی درخواست‌های HTTP برای تغییر مسیری که استفاده نمی‌شود را اسکن نموده و آن‌ها را نادیده گرفته یا Ignore نمایید.

شناسایی تغییر مسیرها در سایت ها

درحالی‌که سایر کلاه‌برداری‌های فیشینگ ممکن است وجود داشته باشد، باید به این موضوع توجه داشت که حملات تغییر مسیرهای نامعتبر بسیار خطرناک بوده و هکر می‌تواند پسوردهای کاربر را به سرقت برده و یا حتی فایل‌های مخربی را با ترغیب کاربر بر روی سیستم او بارگذاری نماید و حملات دیگری را به وجود آورد.

بنابراین کاربران استفاده‌کننده از وب‌سایت‌ها حتماً باید قبل از کلیک بر روی هر لینک یا عکس در وب‌سایت‌ها، در پائین مرورگر خود آدرسی را که لینک یا عکس به آن ارجاع داده می‌شود را بررسی نمایند تا لینک ارجاعی با محتوایی که موردنظر کاربر است همخوانی داشته باشد.

دانلود برنامه Hashcat برای بازیابی و هک پسورد و شکستن رمز عبور
بخوانید:

همچنین طراحان و برنامه نویسان باید حتماً وب‌سایت‌ها را با حداقل تغییر مسیرها طراحی نمایند و مسائلی که در بالا به آن اشاره شد را در اولویت کاری خود قرار دهند.

انواع حملات تغییر مسیر

ازآنجایی‌که تغییر مسیرهای نامعتبر دارای یک نوع و گونه است، بنابراین در بالا به این موضوع پرداخته‌شده است و در این مکان نیازی به توضیحات دیگری نیست.

نوشته انواع حملات تغییر مسیرهای نامعتبر یا Redirect در برنامه‌های کاربردی وب اولین بار در هک – امنیت سایت – طراحی سایت – سئو سایت. پدیدار شد.

انواع حملات تغییر مسیرهای نامعتبر یا Redirect در برنامه‌های
انواع حملات تغییر مسیرهای نامعتبر یا Redirect در برنامه‌های

امنیت سایت , هکرها

برنامه SPY24 :

که اولین مورد از قوانین سایت و مهمترین آن مقابله با هک میباشد و هر گونه سو استفاده و استفاده نادرست از آموزش ها و برنامه های وبسایت SPY24 بر عهده کاربر می باشد.

سامانه مراقبت از خانواده (SPY24) نام یک نرم افزار موبایل با نصب و فعال‌سازی بسیار ساده می باشد که به والدین امکان کنترل و مدیریت فعالیت فرزندان در شبکه های مجازی موبایلی را می دهد.

در زیر می توانید برخی از امکانات برنامه SPY24 را مشاهده نمایید:

 • نظارت بر تماس ها و پیامک ها به همراه تاریخ و زمان
 • گزارش پیام های تلگرام ، اینستاگرام ، واتس اپ و…
 • موقعیت لحظه مستمر و مسیر های پیموده شده
 • وب سایت های بازدید شده و برنامه های اجرا شده
 • با قابلیت پنهان سازی ۱۰۰ درصد برنامه و مدیرت راه دور
 • امکان مسدود سازی وب سایت ها، برنامه ها و مخاطبین از راه دور