آموزش کامل هک و امنیت شبکه رایگان

10 مزیت برتر شبکه های کامپیوتری

وابستگی سازمان ها و مشاغل مختلف به شبکه های کامپیوتری نشان از اهمیت گسترده ی این ابزار قدرتمند است. ابزاری که باعث برقراری ارتباط چندین کامپیوتر در یک محیط و تبادل اطلاعات بین چندین هزار نفر در سراسر جهان می شود. نه تنها برای سازمان ها و شرکت ها، بلکه برای افراد مختلف نیز بستر شبکه اهمیت بالایی دارد چرا که از طریق آن می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و با دوستان خود از راه دور در ارتباط باشند. در این مقاله با مزایای بیشتری از شبکه های کامپیوتری آشنا می شوید.

مفهوم شبکه های کامپیوتری

شبکه در اصل بستر قوی ارتباط از راه دور محسوب می شود. اما با توجه به دسته بندی های مختلفی که از شبکه وجود دارد تعریف آن نیز تا حدودی متفاوت می شود. اما مفهوم اصلی آن تبادل اطلاعات، برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری منابع مختلف است. عملکرد بهتر و سرعت بالاتر سیستم هایی که به شبکه متصل هستند، از مزایای برتری است که دارند. شبکه های کامپیوتری در اصل به دو نوع شبکه های سیمی و بی سیم تقسیم می شوند. اما اگر بخواهیم شبکه را بر مبنای فاصله و وسعت تقسیم بندی کنیم به انواع شبکه های کامپیوتری LAN(شبکه های محلی)، WAN (شبکه های گسترده) تقسیم می شوند. در این مقاله سعی بر این شده تا ده مورد از بهترین مزایای شبکه کامپیوتری بیان شود و خوانندگان با مفهوم اصلی شبکه کامپیوتری چیست بیشتر آشنا شوند. 

1.ذخیره سازی داده ها به کمک شبکه های کامپیوتری

در گذشته برای ذخیره ی داده ها حتما بایستی آن را بر روی یک وسیله ی جانبی مانند هارد، فلاپی دیسک، سی دی و یا دی وی دی و فلش ذخیره می کردیم. اما اکنون با وجود شبکه های کامپیوتری دیگر نیاز به این وسایل جانبی کمتر حس می شود. چرا که می توان تمامی اطلاعات را بر روی دیتابیس آنلاین و اکانت های آنلاین ذخیره سازی اطلاعات ذخیره کرد. یکی از معروف ترین اکانت های ذخیره سازی اطلاعات OneDrive است. داده ها بر روی یک سرور آنلاین ذخیره می شوند و هر زمانی که نیاز به آن ها بود این اطلاعات قابل دسترسی هستند. البته با حفظ امنیت و نگهداری. بسیاری از رایانه ها نیز در بستر شبکه به کمک یک سرور مرکزی به همدیگر متصل می شوند و اینگونه پهنای باند و ظرفیت دسترسی به اطلاعات افزایش می یابد. این حجم از اتصال برای شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارهای بزرگ که نیاز دارند تمامی سیستم ها به یک نوع اطلاعات و داده های یکسان دسترسی داشته باشند، مناسب است.

مفهوم شبکه های کامپیوتری

مفهوم شبکه های کامپیوتری

2.اتصال رایانه ها به همدیگر

می توان از یک شبکه ی واحد برای اتصال تعداد محدودی از رایانه ها در یک محیط استفاده کرد. از این رو همه ی کامپیوتر ها نیاز به داشتن حساب های ISP ندارند و تحت یک شبکه ی واحد به هم متصل نمود. بسته به محیط و فضای کاری، نوع شبکه ای که باید مستقر شود تغییر می کند. اگر کارمندان فقط محدود به آن مکان و فضا باشند و در جای دورتری کار نکنند، یک شبکه ی محلی(LAN) کافی خواهد بود. اما اگر افراد دور از سازمان و شرکت نیز وجود داشته باشند، شبکه باید به WAN تغییر پیدا کند. در شبکه های بزرگتر پای اینترنت به میان می آید. اینترنت در واقع نوعی شبکه است که در سطح جهانی گسترش می یابد. داده ها و اطلاعات در سطح جهانی از طریق اینترنت تبادل می گردند. 

اتصال رایانه ها به همدیگر

اتصال رایانه ها به همدیگر

3. راحت کردن حل مسئله و بالا بردن قابلیت اطمینان

شبکه های کامپیوتری امکان عیب یابی و حل مشکلات را در مدت زمان بسیار کم برای مردم سراسر جهان فراهم می آورد. خدمات معمولی که ارائه می شوند شامل تجارت، آموزش و مسائل پزشکی است. برای مثال شبکه های تجاری امکان جذب مشتری برای فروشگاه های بزرگ را از طریق یک وبلاگ جهانی فراهم می آورند. یا اینکه شما می توانید تمامی اطلاعات پزشکی خود و یا نوبت دهی پزشکی را از طریق اینترنت که یک نوع شبکه کامپیوتری است انجام دهید. در عین حال اطلاعات به کمک شبکه های کامپیوتری از بین نمی روند. چرا که به محض خاموش شدن و یا از کار افتادن یکی از سیستم ها، شما می توانید به کمک سیستم دیگری در همان شبکه به اطلاعات تان دسترسی پیدا کنید و وقفه ای در کار سازمان یا شرکت نیفتد. 

راحت کردن حل مسئله و بالا بردن قابلیت اطمینان

راحت کردن حل مسئله و بالا بردن قابلیت اطمینان

4. بالا بودن انعطاف پذیری در شبکه های کامپیوتری

دلایل زیادی برای اثبات بالا بودن انعطاف پذیری شبکه های کامپیوتری وجود دارد. و این ویژگی به کاربر برای پیدا کردن راه حل ها و دستیابی به اطلاعات کمک می کند. همچنین تبادل اطلاعات می تواند از طریق روش های مختلفی انجام شود. اگر لازم است تا اطلاعات همزمان برای چندین نفر ارسال شود، از ایمیل برای ارسال اطلاعات کمک می گیرند. البته بسترهای ارتباطی به اشتراک گذاری و ارسال اطلاعات مانند فیس بوک، یوتیوب، توییتر، تلگرام، اینستاگرام و … وجود دارند که تنوع و کارآیی را بسیار بالاتر برده اند. پرونده ها و اطلاعات را می توان در سرورهای ابری گوگل بارگذاری کرد تا در دسترس سایر رایانه های موجود در شبکه ی جاری قرار بگیرند. شبکه های رایانه ای شامل گزینه های به اشتراک گذاری مختلفی هستند. هر رایانه و موبایل بسته به اینکه از کدام گزینه پشتیبانی می کند، روش اشتراک گذاری اش متفاوت می شود. 

بالا بودن انعطاف پذیری در شبکه های کامپیوتری

بالا بودن انعطاف پذیری در شبکه های کامپیوتری

5. بالا بودن امنیت و یکپارچگی

از بدو ظهور شبکه های کامپیوتری امنیت و حفاظت در آن ها گنجانده شد. اما به مرور این مشخصه به رده ی بالاتری ارتقاء پیدا کرد. به نحوی که اطلاعات حساس و محرمانه با بالاترین سطح امنیت و به صورت رمزگذاری شده رد و بد می شوند. کارمندان در سطح یک سازمان و شرکت به راحتی می توانند اطلاعات و پرونده ها را با سیستم های دیگر مبادله کنند. کاربران شبکه های اجتماعی نیز با حفظ امنیت اکانت های خود می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این شبکه های کامپیوتر منجر به یکپارچه سازی شرکت ها، سازمان ها و گروه های آموزشی، پزشکی و … می شود. برای مثال سامان دادن یک جلسه آنلاین به کمک شبکه ها و پلتفرم های مختلف کار بسیار ساده ایست که به کمک اینترنت می توان انجام داد. با وجود بیماری کرونا این مشخصه بسیار کارآمد و مفید بوده است. علاوه بر این خانواده ها می توانند از فعالیت های آموزشی و پژوهشی کودکان خود به طور آنلاین باخبر باشند و بسیاری مزایای دیگر.

 بالا بودن امنیت و یکپارچگی

بالا بودن امنیت و یکپارچگی

6. کاهش هزینه و اشتراک منابع 

حتی اگر راه اندازی شبکه های کامپیوتری هزینه های زیادی را نیز در بر داشته باشد، در مقابل باعث راحت شدن بسیاری از کارها و کاهش هزینه های جانبی می شود. برای مثال تبادل پرونده های مهم  پوشه ها و بایگانی کردن آن ها که قبلا کلی زمان و هزینه در بر داشت اکنون به کمک شبکه کامپیوتری راحت تر و کم هزینه تر شده. یا برای مثال آموزش های از راه دور به کمک اینترنت و هزاران کار دیگر که بدون بیرون رفتن از خانه می توانیم آن ها را انجام دهیم به کمک شبکه ی کامپیوتری مقدر شده است. از سویی نیز ویژگی اشتراک منابع نیز باعث کاهش هزینه ها می شود. چرا که کاربران در یک شرکت و یا سازمان تنها با داشتن یک چاپگر، اسکنر و یا هر سخت افزار دیگر می توانند از طریق شبکه آن ها را برای تمامی کامپیوترها به اشتراک بگذارند تا هم کارها زودتر پیش برود و هم هزینه ی اضافی برای خرید دستگاه های اضافی پرداخت نشود. این ویژگی برای شرکت های نوپایی که هزینه ی خرید دستگاه های اضافی را ندارند بسیار ایده آل است. شرکت ها با داشتن شبکه می توانند اطمینان حاصل کنند که تمامی دستگاه ها از همه ی منابع موجود در شبکه استفاده می کنند.


برنامه SPY24 :

که اولین مورد از قوانین سایت و مهمترین آن مقابله با هک میباشد و هر گونه سو استفاده و استفاده نادرست از آموزش ها و برنامه های وبسایت SPY24 بر عهده کاربر می باشد.

سامانه مراقبت از خانواده (SPY24) نام یک نرم افزار موبایل با نصب و فعال‌سازی بسیار ساده می باشد که به والدین امکان کنترل و مدیریت فعالیت فرزندان در شبکه های مجازی موبایلی را می دهد.

در زیر می توانید برخی از امکانات برنامه SPY24 را مشاهده نمایید:

  • نظارت بر تماس ها و پیامک ها به همراه تاریخ و زمان
  • گزارش پیام های تلگرام ، اینستاگرام ، واتس اپ و…
  • موقعیت لحظه مستمر و مسیر های پیموده شده
  • وب سایت های بازدید شده و برنامه های اجرا شده
  • با قابلیت پنهان سازی ۱۰۰ درصد برنامه و مدیرت راه دور
  • امکان مسدود سازی وب سایت ها، برنامه ها و مخاطبین از راه دور


شبکه های کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری

آموزش راه های جلوگیری از هک وای فای

keleis andre

برنامه ردیابی و کنترل نامحسوس گوشی موبایل و تبلت از راه دور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا