میزان تاثیر بک لینک در رتبه بندی گوگل چقدرست؟

عصاره بک لینک چگونه تعریف می شود؟

کیفیت و قدرتی که سایت ها توسط لینک های خارجی و داخلی کسب می کنند،‌ در سئو با معیاری به نام عصاره لینک یا link juice سنجیده می شود. این امکان وجود دارد که لینک دریافتی از سایتی با اعتبار و ارزش بالا در مقایسه با یک سایت ضعیف تر، کمتر بر سئو سایت شما تاثیر بگذارد. کیفیت و قدرت منتقل شده از این سایت ها به سایت شما را عصاره یا بک لینک نام دارد. کیفیت و قدرت سایت های لینک دهنده در تعیین قدرت و کیفیت لینک ها تاثیر مستقیمی دارد. علت این امر موضوعی است که در مقاله میزان تاثیر بک لینک به آن بپردازیم.

میزان تاثیر بک لینک در سرپ گوگل

برای درک بهتر میزان تاثیر بک لینک ها بر روی رتبه بندی سایت به مثال زیر توجه کنید:
دو سایت A و B داریم که از نظر فاکتورهای رتبه بندی در جایگاه یکسانی قرار دارند. سایت A دارای یک بک لینک خارجی است که سایت B آن را ندارد. در این شرایط علیرغم فاکتورهای یکسان سایتA در جایگاه بهتری قرار دارد. اگر به سایت B نیز بک لینکی بدهیم حال جایگاه دو سایت در موتورهای جستجو بر اساس کیفیت بک لینک هایشان مشخص می شود.
تصویر زیر را به دقت نگاه کنید:

هر کدام از دو سایت A و B بک لینک هایی با کیفیت و ارزش یکسان دریافت می کنند. تنها تفاوت در تعداد بک لینک های دریافتی است. این تعداد برای سایت A، چهار عدد و برای سایت B، ۲ عدد است. در شرایط یکسان قدرت و اعتباری که سایت A دریافت می کند دوبرابر سایت B است و این یعنی سایت A عصاره ی بیشتری دریافت می کند. البته این موضوع در شرایطی صدق می کند که سایت های بک لینک دهنده به A فقط و فقط به آن لینک بدهند. اگر فرض کنیم سایت های بک لینک دهنده به سایت B فقط به B لینک می دهند و سایت های بک لینک دهنده به A در عین حال به سایت های دیگر هم لینک می دهند،‌در این شرایط با وجودی که از نظر تعداد، بک لینک دهنده ها به سایت A بیشتر هستند، اما سایت B جایگاه بهتری نسبت به A دریافت می کند.
این موضوع را می توانید به صورت شماتیک در تصویر زیر ببینید.با وجودیکه بک لینک های کمتری به B وارد شده اند اما عصاره ی بیشتری وارد ظرف آن شده است.

میزان تاثیر بک لینک

میزان تاثیر بک لینک

تاثیر تگ نوفالو برای بک لینک چقدرست؟

احتمالا با تگ نوفالو پیش از این آشنا شده اید،‌اما محض یادآوری تگ نوفالو با یک کد به صورت rel=nofollow در کد لینک های سایت قرار می گیرید. این کد همانطور که از نامش پیداست به موتورهای جستجو اعلام می کند که نباید دنبال لینک مزبور بروند.با این کار موتور جستجو متوجه می شود که لینک نوفالو نباید در رتبه بندی صفحه یا پیج رنک شما محاسبه شود اما می تواند صفحات را ایندکس کند. عصاره ی لینک به لینک های دارای تگ نوفالو منتقل نمی شود چرا که موتورهای جستجو به سراغ آن نمی روند. بعضا این طور تصور می شود که با استفاده از تگ نوفالو عصاره ی بک لینک ها بر روی صفحات خاصی متمرکز می شود. منطق روند مذکور به این صورت است که قدرت لینک های مایع در صفحات مختلف پخش نمی شود و تنها بر روی یک یا دو صفحه متمرکز می شود.

تصویر زیر را مشاهده کنید، این تصویر درک درستی از تگ های نوفالو در اختیار شما قرار می دهد. سایت لینک دهنده اعتبار و ارزش کاملا مشخصی دارد که در ظرف آن نشان داده شده است. این اعتبار به طور متناسب بین سایت هایی که به آنها لینک داده شده، پخش شده است. اینگونه تصور می شود که لینک نوفالو مانند یک شیر بسته عمل می کند و این باعث می شود که ارزشی به سایت سوم منتقل نشود. تصویر زیر این موضوع را نشان می دهد.
البته باید گفت که این ایده ی درستی نیست. حتی اگر لینک های صفحه نوفالو باشد،‌ از سایت مرجع ارزش و اعتبار دریافت می کند با این تفاوت که این اعتبار هیچ کمکی به آن نمی کند و در واقع به آن منتقل نمی شود و هدر می رود.

سئو سایت بالاترین اهمیت را در کسب و کار اینترنتی دارد،‌ علت آن چیست؟

در ابتدا بگوییم که برای ایجاد تحولی عظیم در کسب و کارتان نیاز دارید تا بهترین جایگاه سئو را در میان رقیبانتان داشته باشید. این یعنی حضور در صفحه ی اول گوگل کافی نیست و باید سعی کنید جز سه نتیجه ی اول موتور جستجو باشید. در همین راستا اهمیت سئو را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

SIM Tracker-spy24

SIM Tracker-spy24

تاثیر بک لینک در سئو

در ابتدا بگوییم که برای ایجاد تحولی عظیم در کسب و کارتان نیاز دارید تا بهترین جایگاه سئو را در میان رقیبانتان داشته باشید. این یعنی حضور در صفحه ی اول گوگل کافی نیست و باید سعی کنید جز سه نتیجه ی اول موتور جستجو باشید. در همین راستا اهمیت سئو را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

آیا مبلغی که برای این دوره می پردازید مقرون به صرفه است؟

به این سوال در ویدئوی بالا نیز پاسخ دادیم اما در هر صورت بدیهی است که این سال ذهن شما را مشغول کند که آیا پرداخت مبلغ این دوره منطقی است یا خیر؟ موضوع را بایک مثال بررسی می کنیم.
اگر همین امروز تصمیم بگیرید سئوی سایت خود را به شرکت خدمات سئو بسپارید، برای هر کلمه ی عادی به نرخ روز، مبلغی معادل ۳ میلیون تومان از شما دریافت می کنند. البته این مبلغ برای کلمات اصلی سایت شما تا ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا می کند. اگرچه باید فرض را بر این بگیریم که این شرکت ها از هیچ روش تقلبی برای سئو استفاده نمی کنند و صرفا جایگاه شما را روش های کلاه سفید در نتایج گوگل بهبود می بخشند، و اگر نه هیچ تضمینی بر کار شرکت های مذکور وجود ندارد. این در حالی است که خود افراد می توانند با صرف وقت و هزینه ای به مراتب کمتر برای آموزش سئو و اصول آن به مرور جایگاه خود را در صفحات گوگل بهبود ببخشند و آن جایگاه را حفظ کنند.

دنلود برنامه