اخبار هک و امنیت - آخرین و جدیدترین

ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی موضوعی است که خیلی از افراد دنبال آموزش آن هستند. لذا در این بخش از سایت اسپای 24 تصمیم گرفتیم خیلی ساده مراحل ثبت نام و دریافت کارت ملی هوشمند را توضیح دهیم. به طور خلاصه اگر بخواهم عرض کنم؛ ابتداء باید به سایت کارت هوشمند مراجعه کرده و پیش ثبت نامی انجام داده و یک کد رهگیری دریافت کنید. سپس به دفاتر پیشخوان رفته و ثبت نام خود را تکمیل نمایید. سپس بعد از این مراحل یک پیامکی جهت مراجعه به دفتر پیشخوان برای شما ارسال خواهد شد که بعد از مراجعه کارت ملی هوشمند شما فعال شده و می توانید دریافت کنید.

ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

محتوا پنهان
11 سوالات مهم و متداول برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی از طریق سایت سامانه ثبت نام کارت ملی امکان پذیر می باشد. همانطور که اشاره شد ابتداء باید به سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند به آدرس ncr.ir مراجعه نمایید و از طریق این سایت مراحل اولیه ثبت نام را انجام دهید. بعد از ورود به این سامانه سازمان ثبت احوال، روی کلید “سامانه ی ثبت نام کارت هوشمند ملی” کلیک کنید.

ثبت نام کارت ملی

در مرحله بعد باید شما، شماره ملی و شناسه سریال شناسنامه خود را وارد کنید.

ثبت نام کارت ملی هوشمند

شناسه همان عدد ۶ رقمی است که در صفحه اول شناسنامه با رنگ قرمز مشخص شده است.

روش ثبت نام کارت ملی هوشمند جدید

بعد از وارد کردن اطلاعات فوق صفحه ای شامل فرم اطلاعات باز می شود که باید مشخصات فردی خود را وارد نمایید.

ثبت نام کد ملی

در همان صفحه ، کمی پایین تر می توانید دفتر پیشخوان مورد نظر و همچنین زمان مراجعه را انتخاب کنید.

می توانید شماره تلفن خود را وارد نکنید و فقط کد شهر را در فیلد مخصوص آن وارد کرده و همچنین تاریخ مراجعه را نیز انتخاب کنید سپس روی کلید “جستجو” کلیک کنید.

نرم افزار ثبت نام کارت ملی هوشمند

سپس برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی از همان صفحه باید مبلغ ۲۰ هزار تومان را از طریق درگاه بانک پرداخت کنید بنابراین بعد از انتخاب درگاه بانک مورد نظر روی کلید “ثبت اطلاعات و پرداخت” کلیک کنید.

ثبتنام کارت ملی

بعد از ورود به درگاه بانک باید پرداخت را با وارد کردن شماره کارت و رمز دوم و شماره چهار رقمی CVV2 و تاریخ انقضا کارت، انجام دهید. حالا در صفحه تایید نهایی، شما مشخصات فردی خود را که وارد کردید به همراه دفتر پیشخوان مورد نظری که انتخاب نمودید را ملاحظه خواهید کرد.

ثبت نام هوشمند کارت ملی

الان فقط باید با در دست داشتن شناسنامه، شماره ملی و کد پستی در تاریخ ثبت شده به دفتر پیشخوان انتخابی خود مراجعه کنید. دقت داشته باشید که حتما برای عکس گرفتن آماده باشید چون باید در هم انجا عکس گرفته شود و همان عکس روی کارت هوشمند ملی تان درج خواهد شد. در دفاتر جهت تکمیل ثبت نام، اثر انگشت نیز از شما گرفته خواهد شد.

خوب حالا می توانید برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی با شماره گیری کد دستوری ستاره ۴ ستاره ۶۰۹۰ مربع #۶۰۹۰*۴* درخواست خود را پیگیری نمایید البته از طریق سایت ذکر شده در بالا نیز می توانید درخواست ثبت را پیگیری نمایید. در ادامه توضیحاتی راجع به صدرو کارت هوشمند از سازمان ثبت احوال را به صورت نقل قول آوردیم.

شهروند مجاز به ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی :

 • کلیه اتباع ایرانی بالای ۱۵ سال تمام که دارای شناسنامه معتبر عکس دار می باشند.
 • در سامانه درخواست های جدید شهروندانی که کارت هوشمند ملی دارند،بررسی نمی شود

اولویت ثبت نام :

 • افرادی که با ورود به محدوده سنی ۱۵ سال تمام، واجد شرایط دریافت کارت ملی و ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی می شوند.
 • شهروندانی که کارت ملی نمونه سابق خود را بین سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ دریافت کرده و یا آنرا مفقود نموده اند.

پیش نیازهای کارت ملی جدید

 1. همراه داشتن شناسنامه عکس دار معتبر و خوانا.
 2. همراه داشتن شماره ملی، کدپستی و نشانی محل سکونت.
 3. آمادگی جهت اخذ تصویر چهره و اسکن اثر انگشت.

هزینه ها

 • هزینه صدور کارت هوشمند ملی مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰ ریال است که به یکی از دو شکل زیر دریافت می شود.
 • هنگام ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی در همین سایت بصورت الکترونیکی با استفاده از کارت بانکی متصل به شبکه شتاب.
 • حداکثر کارمزد تکمیل ثبت نام مبلغ ۹۰٫۰۰۰ ریال می باشد که هنگام تکمیل ثبت نام توسط دفتر تکمیل ثبت نام به شکل نقدی، دریافت می گردد.
 • کارمزد تحویل کارت هوشمند ملی مبلغ ۲۰٫۰۰۰ ریال می باشد که هنگام تحویل کارت توسط دفتر تکمیل ثبت نام به شکل نقدی، دریافت می گردد.

آموزش ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی 

کارت هوشمند ملی برای هر ایرانی به‌عنوان یک ضرورت محسوب می‌شود. برای آموزش مراحل ثبت‌نام کارت هوشمند ملی همراه ما باشید.

شمانیوز: سازمان ثبت احوال، کارت ملی هوشمند را با هدف تسهیل فرآیند شناسایی، تصدیق هویت و حفظ امنیت اطلاعات فردی هر شهروند برای ورود به فضای مجازی و مبادله‌ی خدمات الکترونیکی و استفاده در مجامع اداری ارائه کرده است. از ابتدای سال ۹۷، کارت‌های ملی قبلی برای انجام هر یک از این خدمات فاقد اعتبار خواهند بود و به‌ این‌ ترتیب، دریافت این کارت تا پایان امسال برای تمامی واجدین شرایط ضروری است.

ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی دارای تراشه‌ی الکترونیکی است که اطلاعات هویتی شهروندان از قبیل اطلاعات شناسنامه‌ای، عکس، اثر انگشت، کد پستی و کلید انجام امضای دیجیتال را به‌صورت امن و محافظت‌شده در حافظه‌ی خود ذخیره دارد. این کارت برای هر ایرانی یک هویت دیجیتال ایجاد می‌کند و وجود آن برای دریافت خدمات دولت الکترونیکی لازم و ضروری است. امنیت بالای این کارت سبب می‌شود تا برای دریافت بسیاری از این نوع خدمات دیگر نیازی به مراجعه‌ی حضوری نباشد و فرد بتواند خدمات را به‌صورت غیر حضوری و از طریق اینترنت دریافت کند.

برای دریافت کارت هوشمند ملی پر کردن فرم غیر حضوری و حضور افراد در دفاتر الزامی است؛ یعنی هر فرد باید ابتدا به‌صورت اینترنتی اطلاعات را وارد کند و سپس به‌صورت حضوری اقدام کند و بعد از آماده شدن کارت هوشمند ملی خود، با در دست داشتن نمونه‌ی قبلی برای دریافت کارت جدید اقدام کند. ب ه‌این‌ ترتیب هر فرد باید دو بار به دفاتر ثبت‌ نام مراجعه کند. ثبت نام غیر حضوری از  طریق سامانه‌ی کارت هوشمند ملی انجام می‌شود. تمام فرآیند دریافت کارت به‌صورت خلاصه و به ترتیب شامل ثبت‌نام، نوبت‌گیری، تکمیل ثبت‌نام، صدور کارت و تحویل کارت است.

نکات قبل از ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

قبل از اقدم به ثبت‌ نام دقت کنید که واجدین شرایط به چهار گروه تقسیم می‌شوند:

 1. کلیه اتباع ایرانی بالای ۱۵ سال تمام که دارای شناسنامه معتبر عکس‌دار می‌باشند و تاکنون (کارت شناسایی ملی/کارت هوشمند ملی) دریافت نکرده‌اند. (کارت اولی‌ها)
 2. کسانی که کارت شناسایی ملی خود را مفقود کرده یا یکی از اقلام اطلاعاتی مندرج در کارت شناسایی ملی خود را تغییر داده‌اند، از قبیل (نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، نام پدر)
 3. افرادی که تاریخ صدور کارت ملی آن‌ها از ۸۰ تا ۸۹ است.
 4. کارت‌های صادرشده از سال ۹۰ تا ۹۶ همچنان اعتبار خواهند داشت؛ ولی این افراد نیز می‌توانند برای دریافت کارت ملی اقدام کنند.

توجه: برای افرادی که در خارج از کشور هستند، فعلا نمونه قدیمی صادر خواهد شد.

هزینه‌ی صدور کارت و نحوه‌ی پرداخت آن

حداکثر رقمی که مردم برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی باید بپردازند ۳۱ هزار تومان است و دریافت هر مبلغی بیشتر از این مقدار، جرم محسوب می‌شود. جزئیات این مبلغ به‌صورت زیر است:

هزینه صدور و ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی مطابق تعرفه دولتی ۲۰ هزار تومان است که در زمان پیش ثبت‌نام روی پورتال مربوطه به‌صورت پرداخت الکترونیکی دریافت می‌شود؛ پس شما نیاز به کارت بانکی عضو شبکه‌ی شتاب و رمز دوم کارت بانکی خود خواهید داشت. همچنین هزینه تکمیل مراحل درخواست کارت در دفاتر پستی و پیشخوان خدمات دولت، حداکثر ۹ هزار تومان است و چنانچه تحویل کارت هم توسط دفاتر مذکور انجام پذیرد، ۲ هزار تومان جداگانه دریافت می‌شود.

صدور کارت ملی چقدر طول می‌کشد؟

کارت هوشمند طی ۱۵ روز تا یک ماه پس از درخواست صادر می‌شود.

توجه: افرادی که شش ماه از صدور کارت آن‌ها گذشته است باید به شعبه مراجعه کنند و اگر این کار را نکنند، کارت آن‌ها باطل می‌شود و برای تحویل باید پول مضاعفی پرداخت کنند.

حضور شخص متقاضی در دفتر ثبت‌نام الزامی است

حضور متقاضی در دفتر ثبت نام با در دست داشتن کارت ملی، اصل شناسنامه عکس‌دار، کد پستی، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثابت و همراه الزامی است. همچنین نظر به اینکه در همه دفاتر ثبت نام، واحد عکس‌برداری مستقر است، پیشنهاد می‌شود با آمادگی کامل مراجعه کنید.

تلفن شکایت از تخلفات

در صورت مشاهده هرگونه تخلف، می‌توانید موارد را از طریق تماس با شماره تلفن‌های ذیل پیگیری کنید.

 • تلفن رسیدگی به امور دفاتر پیشخوان دولت: ۶۱۹۱۲۲۲۲- (۰۲۱)
 • تلفن رسیدگی به امور دفاتر پستی: ۸۴۴۷۰۰۰۰ – (۰۲۱)
 • تلفن رسیدگی به امور ثبت احوال: ۶۶۷۴۲۸۷۶- (۰۲۱) – ۶۶۷۱۰۲۷۰- (۰۲۱)

فرآیند صدور الکترونیکی برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

 1. برای شروع به سامانه‌ی ثبت‌ نام کارت هوشمند ملی وارد شوید.
 2. روی گزینه‌ی ثبت‌نام کلیک کنید تا به صفحه‌ی زیر منتقل شوید:
 3. اطلاعات درخواستی در این قسمت را باید با دقت و با توجه به مدارک شناسایی خود کامل کنید. تکمیل اطلاعات ستاره‌دار الزامی است. پس از تکمیل اطلاعات، کد امنیتی را وارد کنید و دکمه‌ی ثبت را فشار دهید. یک صفحه برای مرور اطلاعاتی که وارد کرده‌اید باز می‌شود؛ آن را به‌دقت مرور کنید و درصورتی‌که اشتباهی در آن وجود دارد، آن را ویرایش کنید.
 4. در مرحله‌ی بعد برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی وارد قسمت پرداخت الکترونیکی می‌شوید. در این مرحله با ورود به سامانه بانکی مبلغ ۲۰ هزار تومان پرداخت خواهید کرد.
 5. اگر ثبت نام شما برای دریافت کارت هوشمند ملی موفق باشد و واجد شرایط کارت ملی باشید، پس از ثبت اطلاعات برای شما کدرهگیری فرستاده می‌شوید و به‌صورت اتوماتیک وارد بخش نوبت‌گیری می‌شوید. 
 6. اگر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی نباشید، پیغام «شهروند گرامی در حال حاضر شما واجد شرایط ثبت نام کارت هوشمند ملی نیستید.» برای شما نمایش داده می‌شود.
 7. اگر پس از ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی، به‌صورت اتوماتیک به بخش نوبت‌گیری ارجاع داده نشدید، می‌توانید از منوی «نوبت‌گیری»سامانه کارت هوشمند ملی وارد این بخش شوید و با در اختیار داشتن کد ملی و کد رهگیری، به بخش نوبت‌گیری دسترسی پیدا کنید.
 8. اگر کد رهگیری خود را فراموش کرده‌اید، با در اختیار داشتن کد ملی و تاریخ تولد می‌توانید در منوی «بازیابی کد پیگیری»سامانه کارت هوشمند ملی، کد پیگیری ثبت نام کارت هوشمند ملی را دریافت کنید.

در بخش نوبت‌گیری، امکان نوبت‌گیری و زمان مراجعه و مکان دفتر خدمات الکترونیک را بررسی کنید. در این مرحله باید دو کد رهگیری برای شما نمایش داده شود؛ یکی کد رهگیری مربوط به پیگیری و ادامه‌ی کار و دیگری کد رهگیری مربوط به پرداخت بانکی که هر دو در بالای صفحه نمایش داده خواهند شد. اگر بعد از دریافت این کدها برای نوبت‌گیری اقدام نکردید به شما ۲ ماه فرصت داده خواهد شد تا نوبت‌گیری کنید و در صورت عدم مراجعه در زمان مقرر، به مدت ۴ روز مجاز به نوبت‌گیری مجدد نیستید. پس از این مرحله، ثبت‌ نام الکترونیکی شما به اتمام می‌رسد. صفحه‌ی نوبت‌گیری را چاپ کنید؛ زیرا هنگام مراجعه به دفاتر، ارائه‌ی این رسید الزامی است. همچنین کدهای رهگیری را در جای مطمئنی یادداشت کنید.

برای پیگیری درخواست خود می‌توانید در صفحه‌ی اصلی به قسمت مشاهده‌ی وضعیت مراجعه کنند.

جهت ثبت نام کارت ملی هوشمند اینجا کلیک کنید.

مراجعه حضوری برای گرفتن کارت ملی

برای مراجعه‌ی حضوری لازم است مدارک زیر را همراه ببرید:

 • اصل شناسنامه عکس‌دار
 • کد پستی
 • آدرس محل سکونت
 • شماره تلفن ثابت و همراه
 • کارت ملی جدید

توجه داشته باشید که در همه دفاتر ثبت‌ نام، واحد عکس‌برداری مستقر است؛ پس پیشنهاد می‌شود با آمادگی برای گرفتن عکس به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. همچنین در مراجعه‌ی حضوری اثر انگشت تمام انگشتان شما ثبت خواهد شد.

دریافت کارت ملی

مرحله‌ی آخر، دریافت کارت ملی است. در این مرحله لازم است متقاضی با اعلام سامانه و با در دست داشتن کارت ملی قبلی خود به دفاتر مراجعه کند و کارت ملی خود را تحویل بگیرد. در این مطلب از سایت اسپای 24 شما را به طور کامل با ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی آشنا کردیم. 

منبع:زومیت / سیما رستمی

سوالات مهم و متداول برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی

*من در حال حاضر کارت ملی خود را دریافت نکرده یا کارت ملی موقت دارم، آیا می توانم برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام کنم؟

بلی در صورتیکه واجد شرایط باشید با مراجعه به آدرس  ncr.ir و تکمیل اطلاعات اقدام به ثبت نام کارت هوشمند ملی نمایید.

.*آیا با دریافت کارت هوشمند ملی، شماره ملی جدید برای من در نظر گرفته خواهد شد؟

خیر. شماره ملی برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی هر فرد عددی منحصر به فرد و ثابت بوده که با تعویض کارت، تغییر نخواهد کرد.

.*شماره رهگیری خود را فراموش کرده ام. چگونه می توانم فرآیند ثبت نام خود را پیگیری نمایم؟

در صورت فراموشی کد رهگیری، با مراجعه به بخش “بازیابی کد رهگیری”در پورتال  ncr.ir و وارد کردن شماره ملی و تاریخ تولد ، کد رهگیری خود را از طریق سیستم دریافت نموده و یا با شماره تلفن ۶۶۷۱۰۲۷۰-۰۲۱تماس حاصل فرمایید. 

*در هنگام ثبت نام، بخشی از اطلاعات را به اشتباه وارد کرده ام. آیا امکان تصحیح اطلاعات وجود دارد؟

در صورت درج اشتباه اطلاعات در زمان ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی از قبیل شماره ملی ، تاریخ تولد و سریال شناسنامه، در هنگام ثبت نام، با مراجعه به بخش “ویرایش ثبت نام قبلی” و وارد کردن شماره ملی و تاریخ تولد ، امکان ویرایش اطلاعات برای متقاضی وجود خواهد داشت. و در مورد اصلاح سایر اقلام اطلاعاتی درخواست بایستی در دفتر مربوطه ابطال شود تا امکان ویرایش مجدد فراهم گردد.

* در هنگام مراجعه به دفتر پیشخوان برای تکمیل ثبت نام و یا تحویل کارت چه مدارکی را باید همراه داشته باشم؟

ارائه اصل شناسنامه و رسید درخواست کارت هوشمند ملی ضروری می باشد.
*در هنگام ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی، تمامی اطلاعات را مطابق با مدارک هویتی خود-شناسنامه و کارت ملی- وارد کرده ام. پس از انجام پیش ثبت نام، برای رهگیری به وب سایت مراجعه و پیامی مبنی بر عدم مطابقت اطلاعات وارد شده با اطلاعات موجود در بانک اطلاعات هویتی ثبت احوال دریافت کرده ام. برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام دهم؟
پس از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده مطابق مدارک هویتی جهت بررسی و رفع مشکل با در دست داشتن مدارک هویتی و شماره پیگیری پیش ثبت نام به نزدیکترین اداره ثبت احوال مراجعه نمایید.

.*برای تکمیل ثبت نام در دفتر پیشخوان نوبت گیری کرده ام، اما به دلایلی موفق به حضور در دفتر در تاریخ مقرر نشدم. حال برای تکمیل ثبت نام چه کاری باید انجام دهم؟

در صورت عدم مراجعه به دفتر در تاریخ مقرر، شما تا ۳روز مجاز به نوبت گیری دوباره نخواهید بود. پس از گذشت این مدت، شما دوباره مجاز به نوبت گیری برای ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی در دفتر پیشخوان خواهید بود.

*کارت هوشمند ملی خود را گم کرده ام. برای دریافت کارت المثنی چه مراحلی را باید طی کنم؟

به نزدیکترین اداره ثبت احوال مراجعه نمایید.

.*هزینه صدور کارت هوشمند ملی چقدر است؟

هزینه هر قطعه کارت در سال ۹۵مطابق تعرفه، ۲۰۰۰۰تومان بوده و در هنگام ثبت نام به صورت الکترونیکی دریافت و به حساب خزانه واریز می شود ، لازم به ذکر است این هزینه بدون احتساب تعرفه های دفاتر پیشخوان خدمات دولت و پست می باشد. هزینه تکمیل ثبت نام در دفاتر پیشخوان خدمات دولت وپست حداکثر ۹۰۰۰تومان و چنانچه تحویل کارت هم انجام دهند ۲۰۰۰تومان جداگانه دریافت می نمایند.

.*به دلایلی موفق به تکمیل فرآیند ثبت نام نشده و ثبت نام من ناتمام مانده است. آیا برای ادامه ثبت نام باید دوباره نوبت گیری کنم؟

چنانچه تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی شما ناتمام مانده و بیش از یک ماه از تاریخ مراجعه شما به دفتر گذشته باشد، باید دوباره از طریق پورتال ncr .ir اقدام به اخذ نوبت نمایید. در این شرایط، هنگام نوبت گیری دوباره، شما تنها مجاز به انتخاب همان دفتر پیشخوان خواهید بود.

*آیا با دریافت کارت هوشمند ملی، کارت ملی کاغذی من باطل خواهد شد؟

بلی. کارت هوشمند ملی جایگزین کارت ملی کاغذی بوده و در زمان تحویل کارت هوشمند ملی، کارت کاغذی اخذ و ابطال خواهد شد.

*جهت پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی چه باید کرد؟

جهت پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند با گوشی به آدرس  ncr .irمراجعه و اطلاعات فردی و خانوادگی موجود در فرم را ثبت و در صورت وجود نقص مجدداً در بخش ویرایش ثبت نام ، اقدام به ویرایش اطلاعات خود نمایید . پس از ثبت نهایی مراحل ثبت نام ، فیش مربوطه را بصورت الکترونیکی پرداخت و سپس اقدام به نوبت گیری جهت انجام مراحل بعدی نمایید.در صورت تکمیل مراحل و بروز خطا یا مشکل با شماره ۶۶۷۱۰۲۷۰جهت راهنمایی تماس حاصل فرمایید.

برنامه SPY24 :

که اولین مورد از قوانین سایت و مهمترین آن مقابله با هک میباشد و هر گونه سو استفاده و استفاده نادرست از آموزش ها و برنامه های وبسایت SPY24 بر عهده کاربر می باشد.

سامانه مراقبت از خانواده (SPY24) نام یک نرم افزار موبایل با نصب و فعال‌سازی بسیار ساده می باشد که به والدین امکان کنترل و مدیریت فعالیت فرزندان در شبکه های مجازی موبایلی را می دهد.

در زیر می توانید برخی از امکانات برنامه SPY24 را مشاهده نمایید:

 • نظارت بر تماس ها و پیامک ها به همراه تاریخ و زمان
 • گزارش پیام های تلگرام ، اینستاگرام ، واتس اپ و…
 • موقعیت لحظه مستمر و مسیر های پیموده شده
 • وب سایت های بازدید شده و برنامه های اجرا شده
 • با قابلیت پنهان سازی ۱۰۰ درصد برنامه و مدیرت راه دور
 • امکان مسدود سازی وب سایت ها، برنامه ها و مخاطبین از راه دور

keleis andre

برنامه ردیابی و کنترل نامحسوس گوشی موبایل و تبلت از راه دور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا