ممکن است تصور کنید با متوقف کردن ردیابی «Location History» در حساب کاربری گوگل خود، دیگر فرآیند جمع‌آوری داده‌های جغرافیایی از شما توسط این غول اینترنت انجام نخواهد شد، اما کاملا در اشتباه هستید. بر اساس گزارش جدید Associated Press، گوگل حتی در زمانی که ردیابی موقعیت جغرافیایی گوشی را خاموش کرده‌اید نیز محل تقریبی شما را محاسبه می‌کند. البته گوگل تصریح کرده قصد سوئی ندارد، اما همچنان برخی کاربران در پی غیر‌فعال‌سازی ردیابی موقعیت گوشی به‌طور کامل هستند.

بیشتر کاربران با اتصال به اینترنتی از نقشه گوگل استفاده کرده و درصد بسیار کمی اقدام به دانلود نقشه‌های آفلاین می‌کنند. اتصال به اینترنت سبب می‌شود گوگل از طریق‌ آی‌پی‌های محلی، موقعیت تقریبی شما را پیدا کند.

با خاموش کردن سوئیچ تعیین موقعیت جغرافیایی در گوشی، همچنان دنباله‌ای از تحرک‌های شما در تایم لاین گوگل مپس نمایش داده خواهد شد. برای قطع کردن کامل دست گوگل برای جلوگیری از انجام این کار و غیر‌فعال‌سازی ردیابی موقعیت گوشی باید علاوه بر خاموش کردن سوئیچ تعیین موقعیت جغرافیایی، اعمال دیگری نیز انجام بدهید.

ابتدا در دسکتاپ، وارد تنظیمات حساب کاربری گوگل خود شوید. برای این کار داخل مرورگر کروم، که پیشتر درونش به حساب کاربری‌تان لاگین کرده‌اید، به آدرس Google.com رفته و سپس تصویر پروفایلتان را لمس کنید. در ادامه روی گزینه Google Account کلیک کنید. در صفحه بعد، روی گزینه Your Personal Info کلیک کنید.

در سمت چپ صفحه و زیر دسته‌بندی Personal Info & Privacy، گزینه Manage Your Google Activity را انتخاب کنید. سپس، برای پیش رفتن در مراحل غیر‌فعال‌سازی ردیابی موقعیت گوشی روی گزینه Go to Activity Controls کلیک کنید.

احتمالا گزینه Location History را پیشتر غیر‌فعال کرده‌اید. در این صفحه برای زدن مشت آخر باید گزینه Web & App Activity را نیز غیر‌فعال کنید.

اگر درباره Location History، اهمیت آن و نحوه متوقف کردنش بی‌اطلاع بوده‌اید، برای غیر‌فعال‌سازی این گزینه، درون گوشی اندرویدی خود وارد اپلیکیشن تنظیمات شده و وارد گزینه Location شوید. به پایین اسکرول کرده و برای غیر‌فعال‌سازی ردیابی موقعیت گوشی روی گزینه Google Location Settings ضربه بزنید. Location Reporting و Location History را انتخاب کرده برای خاموش کردن هر یک، اسلایدر کناری را لمس کنید. به منظور پاک کردن کش مربوط به موقعیت‌های جغرافیایی، روی گزینه Delete Location History ضربه بزنید. این گزینه در پایین صفحه و زیر بخش Location History قرار دارد.

اگر دارای چند حساب کاربری گوگل بوده و همه آنها را به گوشی هوشمندتان متصل کرده‌اید، اعمال یاده شده را برای تک تک حساب‌های کاربری انجام بدهید.